Online Παρτίδες AGRIA INTERNATIONAL OPEN 2022

Τρίτη 28 Νοεμβρίου 2017

1ος ο Παναγιώτης Κονιδάρης στους λύτες κάτω του 2200 ELO στο Grand Prix Βαρσοβίας 2017!!!

Μια μεγάλη επιτυχία για το ελληνικό καλλιτεχνικό σκάκι έφερε στο 16o Grand Prix της Βαρσοβίας, που πραγματοποιήθηκε 25-26/11/2017, ο Παναγιώτης Κονιδάρης από το Μεγανήσι Λευκάδας, καθώς κατέκτησε το ειδικό βραβείο για  λύτες κάτω του 2200 ΕΛΟ καταλαμβάνοντας την 1η θέση στη σχετική κατηγορία.

Στο Grand Prix της Βαρσοβίας συμμετείχαν, με εξαιρετική παρουσία, τρεις συνολικά Έλληνες, οι Νίκος Σιδηρόπουλος, Παναγιώτης Κονιδάρης και Νίκος Μενδρινός, οι οποίοι κατετάγησαν αντίστοιχα στην 8η, 9η και 17η θέση στην τελική κατάταξη ανάμεσα σε πολύ δυνατούς λύτες από διάφορες χώρες.
1ος στην τελική κατάταξη τερμάτισε ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Murdzia Piotr από την Πολωνία, 2ος ο Satkus Vidmantas από τη Λιθουανία και 3ος ο Bulavka Aleksandr από τη Λευκορωσία.
Επίσης στο τουρνουά όπεν του 16oυ Grand Prix της Βαρσοβίας, που πραγματοποιήθηκε στις 25/11/2017, οι Νίκος Σιδηρόπουλος, Νίκος Μενδρινός και Παναγιώτης Κονιδάρης, κατετάγησαν αντίστοιχα στην 7η, 11η και 14η θέση. Στο συγκεκριμένο τουρνουά τις 3 πρώτες θέσεις κατέλαβαν κατά σειρά οι Limontas Martynas από τη Λιθουανία, Bulavka Aleksandr από τη Λευκορωσία και Pletnev Dmitry από τη Ρωσία.